Wełna mineralna czy piana PUR? Porównanie materiałów ociepleniowych
Wysokie koszty ogrzewania budynków oraz zanieczyszczenia powietrza wiążące się z działaniem instalacji niezbędnych do tworzenia ciepła sprawiły, że zwiększono wymagania techniczne co do termoizolacyjności poszczególnych obiektów. Sytuacja taka zmusza do szukania rozwiązań, które bez nadmiernego podnoszenia grubości zastosowanej powłoki pozwolą na wyeliminowanie strat ciepła. Wśród materiałów używanych tradycyjnie najczęściej wybierana jest wełna mineralna. Systematycznie rośnie jednak zainteresowanie izolacjami natryskowymi. W pomorskim ich wykonywaniem zajmuje się firma Jarek z Lipnicy k. Bytowa, która specjalizuje się w stosowaniu pianek poliuretanowych. Przyjrzyjmy się różnicom między wełną a pianką PUR.
Czym charakteryzuje się wełna mineralna?
Wełna mineralna to materiał powstający z roztapianego w wysokiej temperaturze bazaltu lub kwarcu, formowanego w strukturę złożoną z wielu cienkich nitek, które są ze sobą spojone. Wykazuje się odpornością na czynniki zewnętrzne, a także dużą izolacyjnością. W zależności od sytuacji może być dostępna jako elastyczne maty idealne ze względu na możliwość łatwego formowania i niską masę do docieplania dachów lub sztywne arkusze przeznaczone do ścian zewnętrznych.a
Co wyróżnia piankę PUR?
Pianka PUR to materiał tworzony w miejscu aplikacji przy użyciu specjalnego agregatu, w którym łączy się komponenty i podaje powstałą substancję rurami do pistoletu natryskowego. Pianka jest więc układana przez operatora, który nanosi ją na podłoże kolejnymi warstwami. Powstaje w ten sposób izolacja, która jest jednolita, łatwa do wprowadzenia do ograniczonych przestrzeni, a także lekka i wytrzymała. Pianka występuje w elastycznej i paroprzepuszczalnej wersji otwartokomórkowej lub sztywnej i wodoodpornej zamkniętokomórkowej, która dobrze znosi obciążenia mechaniczne.