Jak wykonuje się izolacje natryskowe? Instrukcja krok po kroku
Zwiększenie termoizolacyjności budynków przekłada się na koszty ich eksploatacji, ponieważ zmniejsza zapotrzebowanie na wytwarzanie ciepła, a tym samym niezbędnej w tym celu energii elektrycznej lub odpowiedniego opału. Istnieje wiele technologii pozwalających na podniesienie izolacyjności ścian zewnętrznych, podłogi czy dachu, jednak od pewnego czasu systematycznie wzrasta zainteresowanie docieplaniem pianką poliuretanową. W pomorskim usługami tego rodzaju zajmuje się firma Jarek. Przekonajmy się, co warto wiedzieć o izolacjach natryskowych.
Czym są izolacje natryskowe?
Izolacje natryskowe powstają z pianki poliuretanowej, wytwarzanej z mieszanych ze sobą komponentów w specjalnym agregacie, które po połączeniu podaje się rurami pod ciśnieniem aż do pistoletu, którym operator rozprowadza materiał na danej powierzchni, tworząc jego kolejne warstwy. Pianki PUR wykazują się znakomitą przyczepnością do niemal wszystkich podłoży – betonu, cegieł ceramicznych oraz pustaków i bloczków, a także drewna, metalu, tworzywa sztucznego, a nawet szkła. Ich zaletą jest to, że tworzą jednolitą powierzchnię pozbawioną szczelin, co eliminuje zjawisko powstawania mostków termicznych. Zachowują one jednocześnie pewną elastyczność (pianki otwartokomórkowe), dzięki czemu można bez obaw stosować je na elementach zmieniających nieco swe rozmiary np. więźbie i pokryciu dachowym. Występują jednak również w odmianach sztywnych i odpornych na nacisk (pianki zamkniętokomórkowe), a więc idealnie nadających się na podłogi, stropy oraz ściany. Co istotne, pianki otwartokomórkowe cechują się paroprzepuszczalnością, a zamkniętokomórkowe są dodatkowo wodoodporne.
Jaka jest charakterystyka izolacji natryskowych?
Izolacje natryskowe cechuje nie tylko doskonała izolacyjność termiczna, ale także łatwość aplikacji. Liczy się możliwość wprowadzania ich do niewielkich przestrzeni, co jest cenne w przypadku docieplania już istniejących budynków. Ważna będzie ponadto ich wysoka wytrzymałość.